Szlaki dziedzictwa sakralnego Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego
Pracownia Interpretacji Dziedzictwa

Bydgoszcz utracona (region utracony)


Kościół św. Idziego w Bydgoszczy


Gdyby istniał byłby dziś najstarszą świątynią w Bydgoszczy. Powstał w połowie XIII w. tj. na długo przed lokacją Bydgoszczy (1346). „Początki jego sięgają grodu bydgoskiego - pisze ks. Śmigiel K. (1999) - i jest rzeczą prawdopodobną, że wystawiono go w czasach Władysława Hermana, kiedy kult św. Idziego był szczególnie żywy na ziemiach polskich”.

 

Czytaj więcej

Kościół jezuicki św. Krzyża na Starym Rynku w Bydgoszczy


Kościół jezuicki św. Krzyża (od pocz. XIX w. pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli) należał do kompleksu zakonu jezuitów, którego główny trzon zlokalizowany w był w zachodniej pierzei bydgoskiego rynku. Wzniesienie świątyni była naturalną koleją rzeczy związaną z ulokowaniem w mieście zakonu jezuitów. Oficjalnie nastąpiło to w 1617 r. za sprawą biskupów Jana Kuczborskiego i Pawła Wołuckiego, którzy do miasta sprowadzili ojców Bartłomieja z Obornik i Mikołaja Szelskiego. Pomimo tego już wcześniej, bo pod koniec XVI w. bydgoscy mieszczanie nawiązali kontakt z konwentem jezuickim w Poznaniu domagając się utworzenia bydgoskiej rezydencji Towarzystwa Jezusowego jako przeciwwagi dla szerzącego się w mieście żywiołu protestanckiego. Kronikarskie wzmianki o tych staraniach pochodzą z lat 1585-1586 oraz z 1588 r. (Albrudzińska 1989/1991).

Czytaj więcej

Kościół szpitalny św. Krzyża na Przedmiesciu Chwytowskim


Kościół św. Krzyża na Przedmieściu Chwytowskim przy ul. Poznańskiej mieszkańcy miasta i szlachta ufundowali w 1550 r. Pierwotnie była to budowla drewniana i znajdowała się niedaleko Bramy Poznańskiej w lokalizacji dzisiejszych budynków nr 12 i 14. W latach 80. XVI w. burgrabia bydgoski Walenty Kołucki wzniósł w tym miejscu zabudowania szpitalne (dwupiętrowy dom dla ubogich z sienią, kuchnią i izbą na piętrze) połączone z przylegającą do nich kaplicą św. Krzyża i św. Walentego. Hospicjum spełniało ówczesne standardy dotyczące funkcji i układu zabudowań i pełniło głównie rolę przytułku oraz ośrodka katechizacyjnego. Opieka medyczna praktykowana była stosunkowo rzadko. Kościół szpitalny istniał do lat 30. XIX w., kiedy rozebrano go z nakazu władz pruskich w związku z rozbudową okolic Przedmieścia Chwytowskiego (Derenda 2006, Kabaciński 1998).

Czytaj więcej

Kościół szpitalny św. Stanisława na Przedmieściu Kujawskim


W okresie staropolskim krótki odcinek łączący ul. Długą ze Zbożowym Rynkiem nazywany był, ul. Szpitalną. Ulica i jej nazwa ta widoczne są jeszcze na polskich planach miasta z  1920 r. (niem. Kornmarktstrasse). W okresie od XVI do XIX w. przy tej ulicy znajdował się kościół pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, wraz z przylegającymi do niego od zachodu dwoma budynkami szpitalnymi, przytułkiem dla obłożnie chorych i starców. Kościół był budynkiem jednonawowym i bezwieżowym. Przy kościele istniał cmentarz i dom prepozyta (przełożonego, proboszcza parafii).

 

Czytaj więcej

Klasztor bernardynek (błędnie zwanych klaryskami) w Bydgoszczy


W poł. XV w. na Przedmieściu Gdańskim na północ od założonego 50 lat wcześniej klasztoru karmelitów, bydgoscy mieszczanie ufundowali szpital-przytułek a obok drewniany kościół pw. Św. Ducha. Kościół ulegał jednak stosunkowo szybkiej erozji, skoro w roku 1482 określono jego stan jako zły. W 1522 roku  mówiono o zastąpieniu drewnianej świątyni budowlą murowaną i zaczęto zbierać na ten cel donacje. Pod koniec XVI w. kościółek rozebrano, a na jego miejscu rozpoczęły się prace budowlane nowej murowanej budowli.

Czytaj więcej

(c) Pracownia Interpretacji Dziedzictwa. 2023